Yönetim Kadrosu ve Komiteler

 
Yönetim Kurulu
Denetimden Sorumlu Komite
Kurumsal Yönetim Komitesi
Riskin Erken Saptanması Komitesi
 
 
 
Murat Ülker - Yönetim Kurulu Başkanı
Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat Ülker, 1982 yılında başladığı iş hayatının ilk döneminde yurtdışında çeşitli mesleki kurslara katılmış ve ABD’de Continental Baking Şirket’inde staj yapmıştır. İki yıl süreyle Ortadoğu bölgesinde ihracat konusunda çalışan Ülker, ABD ve Avrupa’da bisküvi, çikolata ve gıda sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 60 kadar fabrika ve tesiste üç yıl boyunca incelemelerde bulunmuş ve bu süre zarfında çeşitli International Executive Service Corps (IESC) projelerinde görev almıştır. Ülker Grubu’ndaki görevine 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başlayan Murat Ülker, ilerleyen yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlenmiştir. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, “Dikey Entegrasyon” modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetmiştir. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008 yılından bu yana görevini Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürmektedir.
 
 
 
Ali Ülker - Yönetim Kurulu Başkan Vekili
1969 yılında doğan Ali Ülker, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat ve İş İdaresi bölümlerinde eğitim aldı. IMD ve Harvard’da çeşitli eğitim programlarına katılmıştır. De Boccard & Yorke Danışmanlık Şirketi ile Şirket İçi Kaizen Çalışması’nda (1992) ve IESC Satış Sistemini Geliştirme ve Şirket İçi Organizasyon Projesi’nde (1997) yer almıştır. İş hayatına 1985 yılında Ülker Gıda A.Ş. Kalite Kontrol Departmanı’nda Stajyer olarak başlayan Ali Ülker, 1986-1998 yılları arasında çikolata üretim tesislerinde ve Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de Stajyer, Satış Yöneticisi, Satış Koordinatörü, Ürün Grup Koordinatörü ve Ürün Grup Müdürü pozisyonlarında görev almıştır. 1998 yılında Atlas Gıda Pazarlama A.Ş.’de, 2001 yılında ise Merkez Gıda Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevlerini üstlenmıştır. 2002 yılında Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı’na, 2005 yılında ise Grup Başkanlığına atanmıştır. Ali Ülker, 2011 yılından bu yana Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.
Dr. Halil Cem Karakaş - Yönetim Kurulu Üyesi
Dr. Karakaş, Ocak 2010’dan beri Yıldız Holding’in Mali İşler Başkanı (CFO) ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Orta Doğu, Afrika, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük gıda şirketi olan Yıldız Holding’in gıdadışı sektörlerdeki iştiraklerini de Dr.Karakaş yönetmektedir. Yüzden fazla tamamlanmış işlem tecrübesiyle Dr. Karakaş M&A ve şirket yeniden yapılandırmalarında Türkiye’nin önde gelen uzmanıdır. Yıldız Holding’ten önce Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Erdemir Grubu’nun Grup Finans Yönetici (CFO) ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Karakaş, 2001-2006 yılları arasında Türkiye’nin en büyük özel emeklilik kuruluşu ve kurumsal yatırımcısı olan OYAK’ta ve Birleşme ve Satınalmalar Bölümü’nü yönetmiştir. Bu dönemde aynı zamanda Türkiye’nin bazı önde gelen şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaparken, Oyak Konut’un da Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir. Dr. Karakaş çalışma hayatına Koç Holding’te başlamıştır. Dr. Karakaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden iş idaresi alanında lisans, Massachusetts Institute of Technology’den finans alanında yüksek lisans ve İstanbul Üniversitesi’nden de finans alanında doktora unvanına sahiptir. 1974 yılında doğan Dr. Karakaş evli ve 1 kız 1 erkek çocuğunun babasıdır.
Hüseyin Avni Metinkale - Yönetim Kurulu Üyesi
1963 yılında doğan Hüseyin Avni Metinkale, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Kariyerine Proje Uzmanı olarak 1986 yılında Albaraka Türk Katılım Bankası’nda başlayan ve Pripack A.Ş. Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilinceye kadar bu görevini sürdüren Hüseyin Avni Metinkale, Yıldız Holding-Pripack A.Ş. ortaklığının ardından pek çok yönetim pozisyonunda görev almış ve Ambalaj Grup Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 2005 yılında Ambalaj Grup Başkanı olan ve aynı zamanda Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Hüseyin Avni Metinkale, halen Yıldız Holding bünyesindeki bazı şirketlerde yönetim kurulu üyeliği yapmakta olup Yıldız Holding Genel Müdürlüğü görevini de yürütmektedir.
Erman Kalkandelen - Yönetim Kurulu Üyesi
Erman Kalkandelen, Franklin Templeton Investments Şirketinde Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa şirketlerinin araştırmalarından sorumlu Ülke Müdürüdür. Gelişen Piyasalar, Küçük Şirketler ve Türk Hisse Senetleri ürünleri üzerine çalışır. Defacto Perakende Ticaret A.Ş, Şok Marketler Ticaret A.Ş. ve Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş yönetim kurullarında üyedir. Erman Kalkandelen, Sabancı Üniversitesi İş İdaresi Yüksek Lisans (MBA) programından onur derecesiyle mezun oldu. Ayrıca, MBA eğitimi sırasında, Florida Üniversitesi Warrington İşletme Okulunda stratejik yönetim üzerine uzmanlaştığı bir dönem geçirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinde çalışma ekonomisi programından yüksek şeref derecesi ile mezun oldu. İngilizce ve Türkçe biliyor.
İbrahim Taşkın - Yönetim Kurulu Üyesi
1965 yılında Trabzon’da doğan İbrahim Taşkın İlkokulu Artvin’de Ortaokul ve Lise öğrenimini de İstanbul’da tamamlamıştır. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Askerlik hizmetini Disiplin Subayı olarak 1988 yılında tamamlamıştır. Sonrasında 4 yıl süre ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Florya Polis Eğitim Merkezi’nde öğretim görevlisi olarak, Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Muhakemeleri Hukuku, Polis Meslek Mevzuatı konularında ders vermiştir. 1989 yılından itibaren İstanbul Barosu’na bağlı avukat olarak çalışmaktadır. 1996-2004 yılları arasında çeşitli görevler içerecek şekilde siyasi faaliyetler ile uğraşmıştır. Çeşitli dernek ve vakıflarda yönetici veya üye olarak görev yapmaktadır. Halen serbest avukatlığın yanı sıra Yıldız Holding A.Ş.’de Hukuk İşleri Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır.
 
 
Ceyda Aydede – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
İzmir Amerikan Koleji ve sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitiren Ceyda Aydede, Hesser College'da (New Hempshire, ABD) Perakendecilik İletişimi Programını tamamlamıştır.

1977-1979 yılları arasında Arthur Anderson’da Asistan Denetçi olarak, 1979-1986 yılları arasında Migros T.A.Ş.'de Satış Müdürü olarak, 1986-1989 yılları arasında Migros Türk T.A.Ş.’de Halkla İlişkiler ve Araştırma Müdürü olarak çalışmıştır. 1989 yılında Global Tanıtım ve Halkla İlişkiler şirketini kuran Aydede 2008 yılında şirketin çoğunluk hissesini WPP’ye devrederek 2013 yılına kadar Global Hill and Knowlton’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmüştür. Adı bugün H+K Strategies olan şirkette ortak olarak yer almaktadır. Aydede, çeşitli üniversitelerde 20 yılı aşkın süre halkla ilişkiler dersi vermiştir.

Halkla İlişkiler Kampanyaları, Profesyonel bir İlişki: Medya ve Halkla İlişkiler, Sanal Ortam Günlükleriyle Blog Çağı ve Yükselen Trend:Kurumsal Sosyal Sorumluluk adlı 4 kitabı bulunmaktadır. 2000 yılında Dünya Gazetesi tarafından yapılan 2000 Yılı Başarılı İş Kadınları araştırmasında büyük jüri tarafından "Sektörlerinin En Başarılı Kadınları" dalında ödül, 2002 yılında Ekonomist Dergisi tarafından “Yılın Kadın Girişimcisi” ödülü, 2002 yılında Ankara Halkla İlişkiler Derneği tarafından "Ülkemizi Halkla İlişkiler alanında en iyi temsil eden ve tanıtan kişi" ödülü, 2008 yılında PRSA (Amerika Halkla İlişkiler Derneği) tarafından verilen Halkla İlişkilerde Yaşam Boyu Başarı Atlas ödülü, 2010 yılında Eduplus tarafından düzenlenen 7. Liderler Zirvesinde Liderlik ödüllerine layık görünmüştür.

2003 yılında IPRA (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) başkanlığı yapan Ceyda Aydede, TÜHİD (Türkiye Halkla İlişkiler Derneği) ve PRSA (Amerika Halkla İlişkiler Derneği) üyelikleri yanı sıra Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)’nin kurucu üyesidir. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) Mütevelli Heyeti ve 2013-2015 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığını da yaptığı Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) Mütevelli Heyeti üyesidir.
Prof. Dr. Mehmet Aydın Müderrisoğlu - Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
1948 yılında doğan Mehmet Aydın Müderrisoğlu 1971 yılında ODTÜ İşletmecilik Bölümü'nden mezun olmuştur. 1972'de ABD'ye giden Mehmet Aydın Müderrisoğlu, University of Nortn Carolina at Chapel Hill'de işletme dalında yüksek lisans (MBA) ve Pennsylvania State University'de pazarlama konusunda doktora yapmıştır. 1980'de Houston University İş İdaresi Fakültesi'nde pazarlama ve iş idaresi profesörü olarak 7 yıl ders veren Mehmet Aydın Müderrisoğlu 1987-1995 yılları arasında ABD Massachusetts'de Babson College ve Harvard University'de pazarlama profesörü olarak öğretim üyeliği yapmıştır. 1990-1995 yılları arasında Güney Amerika ve Çin'de pazarlama ve iş idaresi dalında şirketlere eğitim programları düzenleyen Mehmet Aydın Müderrisoğlu 1995 yılında Koç Holding'e Strateji Planlama Başkan Yardımcısı olarak Türkiye'ye dönmüştür. 2000 yılında Yeni İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Oyak Grubu'na katılan Mehmet Aydın Müderrisoğlu 2006 -2010 yılları arasında Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’de Genel Müdür ve Danışman görevlerinde bulunmuştur.
Şükrü Ergun Münir - Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
1964 yılında doğan Şükrü Ergun Münir, eğitimini İngiltere’de Harrow School’da tamamlamıştır. 1991 ve 1999 yılları arasında Merrill Lynch’in Londra, Cenevre ve Monte Carlo ofislerinde direktör ve birinci başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan Şükrü Ergün Münir daha sonra Galaxy Grubu kurmuştur. İngilizce ve Fransızca bilen Şükrü Ergun Münir evli ve 2 çocuk babasıdır.;

 
 
 
 
Mustafa Aydemir - Genel Müdür
Mustafa Aydemir, 1976 yılında Bursa’da doğmuştur. 1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl, Egebank A.Ş.’nin Hazine bölümünde Yardımcı Dealer olarak çalışmaya başlamıştır. 1 yıllık çalışmanın ardından askerlik hizmetini tamamlamış ve 2001 yılı Ekim ayında Mazars Denge Denetim Şirketi’nde bağımsız denetçi olarak çalışmıştır. 2003 yılı Ekim ayında PwC Türkiye ofisine geçmiş ve 2010 yılı Temmuz ayına kadar Denetim bölümünde sırasıyla asistan, ekip şefi, müdür yardımcısı ve müdür olarak çalışmıştır. 2005 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanı almıştır. 2010 yılı Temmuz ayında Yıldız Holding’de UFRS Gelişim Merkezi’nde UFRS Müdürü olarak çalışmaya başlamış, 2011 yılı Ocak ayında CFO Destek Ünitesi’nin başına geçmiştir. 2012 yılı Nisan ayında Gıda, Kişisel Bakım, Dondurulmuş Gıda ve Ambalaj Grubu’na Grup CFO olarak atanmıştır. Yıldız Holding’de bulunduğu süre içerisinde çeşitli satınalma projelerinde aktif olarak rol almıştır. 2014 yılı Ocak ayında Gözde G.S.Y.O’ya Genel Müdür olarak atanmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.